Shumen

Анализ

на резултати от въпросник, проучващ мнението и знанията на учениците

относно свободата на съвестта и религията – национална част

 

1. Чл. 10 от хартата на основните права в европейския съюз : свобода на мисълта, свобода на съвестта и още едно основнио право. Кое е то ?

Учениците са запознати, че пълния текст на чл. 10 от ХОПЕС – Свобода на мисълта, съвестта и религията.

2. Как можем да дефинираме правата свобода на съвестта и свобода на религията?

Предложението «как можем да дефинираме правата свобода на съвестта и свобода на религията» учениците определят, като «свобода на съвестта  - абсолютнотои неприкосновено, индивидуално право на всеки човек да има свой свят и свое собствено разбиране за морал и нрави. Свобода на религията означава правото всеки човек да изповядва каквито иска религиозни принципи, включително и да не изповядва такива. Тези свободи изскват никой да не бъде насилван да действа по начин противоречащ на убежденията му.

3. Свободата на съвестта и свободата да се изповядва религия или убеждения подлежи ли на ограничения според действащите нормативни документи в ЕС?

Според по-голямата част от учениците отговорили на този въпрос свободата на съвестта и свободата да се изповядва религия или убеждения подлежи на ограничения, когато тя ограничава друго човешко право, свободата и сигурността на гражданите. Мнението на другата част от анкетираните ученици е, че според действащите нормативни документив ЕС, свободата на съвестта и свободата на  религия не продлежат на ограничения.

4. Свободата на религията и съвестта днес са задължителна част от всяка демократична конституция. Посочете събитие или решение на държава, което да определим като нарушение на тези основни права.

Всички ученици посочват като съществено нарушение проведения референдум в Швейцария, на който 57,5 от гражданите решиха на територията на тази страна да не се строят минарета.

Иран е друга страна, която посочват за пример и репресиите срещу гражданите на тази държава изповядващи друга религия.

5. Посочете движение, събитие и личност, които можем да определим като защитнци на свободата на съвестта и религията в България.

Движения: Движение за църковна независимост; Движение за новобългарска просвета;

Събитие : «Великденската акция» на 3 април 1860 г

Личности: Пайсий Хилендарски, Неофит  Бозвели, Иларион Макаиополски

6. Как може да изразяваме своята религиозна принадлежност според действащите нормативни документи в ЕС?

Анкетираните считат, че според действащити нормативни докумнти в ЕС всеки има право да изповядва свободно своята религия без това да пречи на без това да пречи на хората изповядващи друга религия; имаме свободата  да изповядваме своята религия ли убеждение индивидуално или колективно , публично ли частно, чрез богослужение, ритуали, религиозни обреди и обучение.