Poznajemy kulturę i religię polskich Żydów

- wycieczka po krakowskim Kazimierzu

 

17 grudnia grupa młodzieży z naszej szkoły, klasa IIc LO i II Te  miała okazję przyjrzeć się bliżej kulturze żydowskiej. Udaliśmy się śladami historii tej niegdyś licznej nacji zwiedzając jedną z najsłynniejszych dzielnic Krakowa.
Rozpoczęliśmy od Starej Synagogi, następnie zatrzymaliśmy się przy bożnicy
Poppera, która obecnie jest użytkowana przez Dom Kultury. Na murze można było podziwiać płótno przedstawiające znane motywy związane z twórczością artystów żydowskiego pochodzenia. Najciekawsza była wizyta w synagodze Remuh - najmniejszej na Kazimierzu, ale najbardziej żywej bożnicy, bo nadal wykorzystywanej do celów kultowych. Zgodnie z żydowskim obyczajem każdy mężczyzna przed wejściem do synagogi lub na cmentarz powinien założyć jakieś nakrycie głowy. Nasi uczniowie oczywiście dostosowali się do tego wymogu.

Cmentarz żydowski również zaskakiwał. Składał się z pionowych płyt (tzw. macewy) pokrytych niezwykłymi ornamentami. Nie widać tu świec ani kwiatów, a odwiedzający zostawiają na nagrobkach jedynie kamienie.
Przechadzka wąskimi uliczkami Kazimierza i przejścia przez podwórza dawały wszystkim okazję do odczucia klimatu tego miejsca, niegdyś zamieszkałego przez Żydów a teraz często odwiedzanego przez licznych turystów.