Гимназия с преподаване на чужди езици „Н.Вапцаров” Шумен, България

 

Дидактически насоки по темата “Kак да отстояваме свободата на съвестта, съзнанието и убежденията си и да уважаваме правото на избор на другия.”

Български език и литература

 

 

Цели на урока:

Интерпретацията на поемата „Изворът на Белоногата” от Петко Р. Славейков да послужи за осмисляне на изконните права и свободи на човека като правото да избираш по съвест своите убеждения, да ги отстояваш, без да накърняваш правото на другия да има различни такива.

 

Методи на работа: мозъчна атака, четене, интерпретация, подготовка за написване на кратък текст по проблема „Свободата на съвестта и убежденията и диктатът на потребителската цивилизация”.

 

Встъпителна част и поставяне на темата:

Петко Славейков твори по време на Българското Възраждане/ средата на деветнадесети век/ – епоха, в която се формира националното самосъзнание. Епоха, в която българите решават да отстояват правото си на народностно самоопределение, църковна и национална независимост. Този час ще се опитаме да разчетем творбата „Изворът на Белоногата” в светлината на идеите за свобода на съвестта, свобода на нравствените и религиозни убеждения.

 

Ще прочетем текста. Какви форми на свобода, според вас дискутира творбата?

Обсъждат се различните форми на свобода – личностен избор на място за живот, личностен избор в любовта, правото на жената да отстоява своя избор, правото да имаш своя представа за „щастие” и да я отстояваш въпреки „модното”, въпреки диктата на потребителската цивилизация, правото да изразяваш и отстояваш своето мнение пред властимащите.

През седемдесетте години на деветнадесети век продължава борбата на българите за църковна и национална свобода и независимост, заедно с това се  засилват контактите с Европа. Много наши възрожденски дейци – Паисий Хилендарски, Тодор Икономов, Добри Войников, Петко Славейков изразяват тревогата си за безогледното навлизане на несвойствени на българския манталитет културни форми.

Към какво време ни ориентира поетът?

Какви възможности му дава изборът да се върне към едно древно предание?

Как е нарисувана картината на традиционния български живот – атмосфера на народния бит, обичаи, разбирания и стереотипи на живот?

Нека всеки избере откъс, който детайлизира тази картина и го коментира?

Какви литературни похвати използва авторът, за да представи очарованието на традиционния български живот?

 

Обобщение:  Поемата „Изворът на Белоногата” насочва мисълта ни към разсъждение върху способността на човек да защитава своето право да избира убежденията си, мястото си в живота. Свободата на съвестта и съзнанието е свобода свързана с културните модели и обстоятелства. Понякога свободата за един изглежда „затвор” за друг. Само уважението и толерантността в диалога между културите може да даде поле за защита на универсалните права на човека.